Předměty
Předměty jsou zboží získávané v obchodech. Vyskytují se v mnoha podobách a typech. Většina předmětů zabírá místo v hrdinově inventáři, což znamená, že hrdina může ve hře nést jen omezený počet předmětů. Předměty s receptem automaticky spojují komponenty z inventáře a depozitáře a skládají je ve finální předmět. Díky tomu je nutné si promyslet jaké předměty a kdy je nutné je koupit. Některé předměty lze po sestavení zpětně rozložit.
Většina hrdinů může používat většinu předmětů, ale existují i předměty, které pro některé hrdiny ztrácí efekt nebo je nemohou koupit. Hrdinové obvykle nemohou, krom předmětů na jedno použití, využívat předměty zakoupené jinými hráči. Výjimkou jsou lektvary (doplňují životy nebo manu), wardy (davají vizi), bottle (doplňuje životy i manu) a tango (doplňuje hrdinům životy).
Většinu předmětů lze prodat za plnou cenu do deseti sekund od zakoupení, po této době je možné je prodat pouze za cenu poloviční.Některé předměty, např. Gem of True Sight nebo Black King Bar, však prodat nelze.
Kosmetické předměty
Na rozdíl od prvního dílu obsahuje Dota 2 mikrotransakční službu. Tzv. Dota 2 Obchod byl představen 31. května 2012. Obchod umožňuje hráčům koupit si herní předměty (itemy), jako jsou Vybavení, Nástroje, Kurýři, Hlasatelé a Turnajové předměty pomocí peněz z jejich účtů na Steamu. Tyto předměty jsou pouze vizuální a proto nijak neovlivňují hratelnost. Tvůrci vlastních předmětů pak dostávají procenta z prodeje všech předmětů, které vytvořili.[3]
Většina itemů se řadí do tzv. "setů". Tyto sety jsou skupiny itemů na jednoho hrdinu. Skládají se ze všech níže uvedených kategorií itemů. Tyto itemy dostává hráč zcela náhodně po zahrané hře, též je lze zakoupit právě v Obchodě. Některé itemy lze měnit s přáteli nebo je prodat na tržišti. Předměty se dělí podle vzácnosti na osm stupňů (řazeno od nejnižšího):
- Common
- Uncommon
- Rare
- Mythical
- Legendary
- Immortal
- Ancient
- Arcana
Hráči mohou jednotlivé předměty směňovat mezi sebou přímo nebo pomocí portálu dota2lounge. Tento portál umožňuje také sledování a vsázení předmětů na profesionální zápasy v této hře.
Jednotlivé předměty mohou být také pomocí svitků (recipe) sestaveny (crafting) v jiné předměty stejné vzácnosti (polymorph items) nebo vyšší vzácnosti (augment items). Jednotlivé předměty si také hráči mohou podepisovat, nebo opatřit o tzv. gemy, které přidávají předmětům různé vlastnosti - např. předmět s gemem vede statistiku počtu killů s tímto předmětem.